כתבה בבלוג

הגן של אשר

אמא של אלונה כותבת על גן אשר אחרי 3 שנים בגן

יול 18. 2018 | מאת אשר ביבס

מתוך הפוסט שלי בפייס. אם מישהו שמע על מקום דומה לבני 3 ומעלה, גלו לי

 

 

למי שאין כח לקרוא את הפוסט הארוך- אאמלק לו: אם אתה מכיר ילד שיהיה בספטמבר בגילאי 1.5.-3 אתה חייב לשלוח אותו לגן של אשר. תודו לי בעוד שנתיים. 

 

ועכשיו, לתיאור הארוך של האוצר.

 

הגענו לאשר לפני שלוש שנים, בזכות רלי ויובל שמצאה לנו מקום מקלט מהגן תמ"ת שהיינו בו. ברחנו ביחד עם Shira Horef איתן חובב Elinor Malchi Kushnir Yuval Malchi מגן שחשבנו שהיחס בו לילדים הוא מחריד אבל הסביבה ראתה ביחס הזה משהו סטנדרטי. מבחינתנו, גן שבו צורחים על הילדים זו לא גזירת גורל. חיפשנו להם עתיד אחר.

אז הגענו לאשר ונמסנו בתוך שניה. ברגע הראשון הוא נראה כמו יובל המבולבל אבל מהר מאוד מבינים שזה לא כאוס אלא משנה סדורה. החצר שלו היא חצר גרוטאות שבה הילדים יכולים לשחק במתקנים שאנחנו גדלנו עליהם אבל עברו מן העולם משום שלא עמדו בתקני הבטיחות לילדי הצמר גפן של שנות האלפיים. (לדוג' סולם טיפוס בצורת קשת).

החצר הזו, היא מחנה אימונים לדמיון. הילדים משחקים בחפצים אמיתיים. בתנורים וסירים שכבר אין בהם שימוש, בחול של ממש ולא במשטח רך וסינטטי.

בחצר יש נמלים ויתושים ויצורים שחיים בטבע. לרגע נדמה שאתה בגן בקיבוץ ולא בצנטרום של בקעה.     

 

לא פעם, אנשים שואלים אותי על הגנן המוזר, אם אני מרגישה בנוח להשאיר איתו את הילדים. הם בעצם שואלים, למה שגבר יהיה גנן אם הוא לא פדופיל? 

לאנשים האלה, צריך לנתץ כל כך הרבה הבניות חברתיות מעוותות. אבל אני רק אגיד, שאם אנחנו כבר מדברים שוביניסטית, אז גברים נשארים ילדים לנצח. ואשר, הפך את התכונה הזו לקריירה. הוא משחק עם הילדים בגובה העיניים ובחדווה אמיתית, הוא מבין לליבם ולצרכיהם  והבונוס הוא שיש לו שיקול דעת של אדם בוגר וכריזמה של ראש ממשלה.

 

אצל אשר, אין זיופים. הוא בוחר בקפידה את אנשי הצוות שלו, כאלה שבאמת באמת מתאימים לרוח של הגן. זכינו השנה באתל, גננת מוסמכת שעובדת לצידו. השניים משלימים זה את זו ומעשירים את הרמה המקצועית. אתל מגיעה בכל יום עם ניצוץ בעיניים ומהפנטת הילדים בקסמה.  

 

ענתי, אחות של אשר, עובדת לצדו ביום שישי. היא מעבירה לילדים שיעורי יוגה ומספרת להם סיפורים דמיוניים על גמדים ופיות. (היא גם המנהלת של "עולם הילדים של ענתי" עולם הילדים של ענתי, שתבינו במה זכינו...)   אבל, בשבילי, היא דגימת מידע גנטי. אני שואלת את עצמי איך ההורים של אשר וענתי יצרו שני ילדים כאלה. אני לא יודעת מה הם שמו להם באוכל, אבל אני רוצה שאשר וענתי ישימו כזה לילדים שלי.

 

ואם כבר במשפחתולוגיה עסקינן, אז הילדים הפרטיים של אשר מצטיינים עם קבלות. סליחה שאני עושה להם אאוטינג, אבל תמר היא רקדנית מחוננת באקדמיה שזכתה בתעודת הצטיינות כבר בשנה הראשונה שלה ללימודים, ואביתר הוא עוד ביסודי אבל לומד "באופק" וזוכה לתעודות הערכה על התנהגותו החברתית.

 

מה אני מנסה לומר- השיטה עובדת. אשר מנחיל לילדים תורה עם דרך ארץ. לא מוותר על האינטלקט ולא על הערכים החברתיים. הסטטוס של אשר בווטסאפ הוא "ואהבת לרעך כמוך"

אני מכירה סביב הרבה אנשים טובים. אף אחד לא מספיק אמיץ בשביל לשים את הפתגם הזה כסטאטוס. 

 

אשר הוא בן לניצול שואה מצריך 8 בברגן בלזן. הוא קרוי על שם אח של אבא שלו שנרצח בשואה וענתי קרויה על שם האמא ג'ויה שנרצחה אף היא.  אהבת האדם והאחריות החברתית הועברו לו כציווי מצד אביו שראה את האדם במירעו. פלורליזם, ליברליזם, קהילתיות ועוד, הן לא ססמאות ריקות מתוכן או ערכים שנבחרו לכתיבת חזון הגן. הן פשוט הדרך לפיו הוא פועל. לא פגשתי באף גן תמהיל משפחתי כזה של חד הוריות, חד מיניות, ילד מפרק ב' וכדומה. לילדי גן אשר לא צריך להסביר שיש כל מיני משפחות ושהכל לגיטימי. הם פשוט חיים את זה וזה ברור להם מאליו.          

 

ועוד בעניין משפחתיות, אצל אשר, כולם מוזמנים ברוחב לב ומעומק הלב. אחים, דודים, סבים וסבתות. כשיש שביתה במערכת החינוך, אשר מיוזמתו מזמין את האחים הגדולים לשהות אצלו. בחינם כמובן. אביתר שלי מגיע לשם בימי שישי לסירוגין, כי הוא לא מסוגל להתנתק מכור מחצבתו, מהמקום שהוא לו בית שני. 

 

אשר לא מפחד מילדים שמגיעים בבוקר עם נשנוש מהבית וחפץ מעבר. גם אם החפץ או המאכל גורמים לסקרנות או לקנאה בקרב הילדים, אשר מנצל זאת כשיעור לחיים ומלמד את הילדים לכבד את רכוש האחר לצד הזכות והחובה של האחר לחלוק מהשפע שיש לו. אשר מתווך בין הילדים בשלל הסיטואציות היומיומיות ומלמד אותם להיות אנשים טובים. 

 

מדי ראש חודש, הילדים הולכים לבקר בבית האבות הסמוך את הקשישים במקום. הם מתרגלים לראות אנשים זקנים ולא נרתעים מהם. פשוט בטבעיות. בעולם כבר עשו על כך מחקרים והבינו על החשיבות של הקשר בין ילד לבין קשיש. אצל אשר זה הגיע מהלב ומהאינטואיציה הבריאה. 

 

אני יכולה להמשיך עוד ועוד אבל אני מפחדת מעין הרע וגם העיניים שלי כבר דומעות. הבנתם כבר את העיקרון. אני מאחלת לכולם גן שכזה.

 

תודה רבה על כל המשפחות המדהימות (מדגם חלקי)שזכינו להכיר בגן לאורך שלוש השנים. למדנו מכם המון ואנחנו שמחים שאתם בחיינו. 

 

אשר ביבסהגן של אשר Gan Asher Avi Nahum Inbar Bluzer ShalemMaayan TurgemanMaayan ZimermanDina Joss Ben David Orit Berhani Merav Harel-danielInbal Lavie

Yuval Drier Shilo

 

ולך אשר- תודה שהיית שותף לעיצוב תפיסתי החינוכית. תודה רבה על הבועה שיצרת. תודה על היותך בעולמנו.

2478.jpg